Велике силе и балкански народи
ОДНОС АУСТРОУГАРСКЕ ПРЕМА БАЛКАНУ
Пошто је уједињењем Немачке 1871. потиснута из немачког света, Аустроугарска се окренула Балкану. На Берлинском конгресу 1878. добиће право да окупира Босну и Херцеговину. За управника постављен је Бенjамин Калај (1882-1903). Он се према Босни понашао као према аустроугарској колонији. Анексијом 1908. Босна и Херцеговина је коначно отргнута из окриља Османског царства и прикључена Аустроугарској. Даљи правац њеног ширења био је према Солуну што ће довести до сукоба са независним балканским државама.
ОДНОС ОСМАНСКОГ ЦАРСТВА ПРЕМА БАЛКАНУ
Иако је већ одавно на издисају, због чега га многи називају - болесник на Босфору, Османско царство још увек влада великим деловима Балканског полуострва. Феудални систем и подела становништва по верској основи лишавали су многе становнике царства њихових права. Најугроженији су били хришћани. Младотурском револуцијом 1908. група либералних официра покушала је да спроведе модернизацију државе. Због младотурског национализма, ни ова промена није допринела суштинском побољшању положаја балканских народа.
РИВАЛСТВО АУСТРОУГАРСКЕ И РУСИЈЕ
На Балкану су се укрштали интереси два царства. Аустроугарска је намеравала да се шири према Солуну, а Русија да запоседне Босфор и Дарданеле како би контролисала пловне путеве. Аустроугарску су због својих колонијалних интереса подржавале Немачка и Велика Британија, а Русију православни балкански народи. Ово ће определити Русију да подржи балканске народе у стварању својих националних држава.
Првим балканским ратом (1912) и Првим светски ратом (1914-1918) балкански народи су се коначно ослободили Османског и Аустроугарског царства. На Балкану почетком 20. века постојало је 6 националних држава: Грчка, Румунија, Србија, Црна Гора, Бугарска и Албанија.
НАЦИОНАЛНЕ ДРЖАВЕ И БАЛКАНСКИ НАРОДИ